..........

Někomu, kdo už není mezi námi

28. dubna 2017 v 20:06 | anita barrasa |  30denní dopisová výzva

Milý pradědečku,

nevím, jestli mají někde v nebi, nebo někde tam, kde se momentálně nacházíš, také nějakou poštu, aby ti byl dopis doručen, nebo na mě shlížíš zezhora a stačí, že vidíš, co ti píšu... Možná tím pádem i vidíš, co se v naší rodině děje. Myslím, že bys z většiny věcí, které se za posledních pár let odehrály, nebyl moc nadšený. Říká se, že by rodina měla držet pospolu. Donedávna tomu tak bylo i u nás, dokud nedošlo k stěhování, oddělování a odcizování. Je těžké o tom mluvit a nacházet důvody, proč tomu tak je. Mě samotnou to taky mrzí. Pořád mám pocit, že to tak není správně. Vzpomenu si na tebe, to, jak jste s prababičkou zůstali spolu i po více jak půlstoletí. A porovnám to s rodiči, kteří to zabalili a rozhodli se, že se svoje neshody nepokusí vyřešit kompromisem, ale rozvodem.

Možná, že by nám pomohlo, kdybychom se mohli všichni sejít zase na jednom místě, jako pravidelně s tebou a prababičkou. Je pravda, že si z toho nemůžu už moc pamatovat, ale vím, že to byly jedny z mála chvil, kdy se rodiče neměli potřebu hádat a aspoň na pár týdnů vydrželi žít vedle sebe bez vzájemného osočování. Proto to pak s nimi, když už se žádná podobná setkání neopakovala, šlo velmi rychle z kopce. Už neměli prostor, kde by zase fungovali normálně, naopak si lezli na nervy čím dál víc. Až se to stalo nesnesitelným.

A teď zase hledám výmluvy na jejich chování. Což samozřejmě nic nevrátí a nic nevysvětlí... Píšu to nejspíš proto, že vím, že ti nikdy nebylo lhostejné, jak spolu všichni členové vycházejí. Možná by sis nějakou z událostí bral za vinu. Neprávem. Něco se stalo a už se to nedá vzít zpět. A přestože je naivní věřit, že si tato slova někdy přečteš, musím to napsat: Jsme teď sice rozdělená rodina, ale nechceme, aby se z nás stali cizí lidé. Držíme spolu, i když jiným způsobem, než by sis představoval.

Dobře, nechám toho. Nechám tě dál v klidu odpočívat. Zůstanu raději jen u tichých vzpomínek.

Anička
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča | Web | 28. dubna 2017 v 21:50 | Reagovat

prosím podívejte se na můj blog
díky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.