..........

Děti závisláků

16. dubna 2016 v 14:21 | anita barrasa |  úvahy
Uznávám, že název může být lehce zavádějící. Závislí můžeme být na čemkoliv a není to ve všech případech škodlivé a při některých závislostech vůbec nevadí, že máte děti. Já ale budu mluvit o článku, který jsem včera přečetla zde.

Zaujalo mě to především vzhledem k tomu, že zmiňované Sasko, přesněji Drážďany bylo do nedávné doby mým domovem a mým domovem celé dětství. Když jsem tam byla před pár měsíci naposledy, procházela jsem ulicemi, kde jsem si před lety hrávala a najednou to nebyly ty bezpečné ulice, nevybavovaly se mi vzpomínky na všechny ty hry, protože když jsem viděla zchátralé budovy, povalující se injekční stříkačky a kvečeru se přibližující davy závislých feťáků, neměla jsem ani pomyšlení na hezké chvíle, které už dávno odvál čas.

Není proto divu, že v takovém prostředí a i mezi takovými lidmi vznikají vztahy, možná je k nim vede právě ta závislost a obstarávání drog. Co už mě ale překvapuje více je, že tito lidé jsou tak neohleduplní nejen vůči sobě, ale vůči svým dětem a nedávají si pozor. Oni vidí jen potřebu další dávky. Nezajímá je to, že dítě, které přivedou na svět, má už od narození zničený život, nejspíš už o něm nikdy neuslyší, bude jim to jedno, protože budou mít pořád ty samé starosti, ale ne starosti o vlastní potomstvo. Jak můžou vůbec přivést děti na svět? Měly by se starat o jejich blaho, starat se více o své a tím pádem i jejich zdraví, jenže zdá se, že to není tak lehké. Musely by začít bojovat se svou závislostí, opustit prostředí, na které si tolik navykli, změnit od základů svůj život. V tomhle případě je přece lehčí dítě porodit, odložit ho v babyboxu a nechat o něj starat jiné, kvůli vlastní neschopnosti.

Je mi líto osudů těchto dětí, které by měly mít právo žít stejným životem, jako ostatní, naprosto zdraví novorozenci, ale kvůli lhostejnosti svých rodičů nikdy takovou možnost mít nebudou. Ano, svět je nespravedlivý, zvykejme si. S tím, jak drogový průmysl prostupuje, se zvyšují počty takto narozených dětí. Děti s vrozenými vadami, s předpoklady stejné závislosti jako jejich rodiče. Rodiče, kteří neměli ani tušení, jaký bude mít jejich životní styl vliv na zdraví dítěte. Nezbývá se než ptát - proč vůbec děti mají? Když už zničili život sobě, proč ho ničit i dalším generacím? Proč ti, co si je nechají, dovolí malým dětem vyrůstat ve stejném prostředí? Co vůbec svému dítěti dají, jak se o něj postarají?

Bohužel se nejspíš nenajde účinný způsob, jak bojovat proti drogám. Budou tady neustále, i když se zakážou, budou se užívat nelegálně a závislí se těžko naučí proti své závislosti bojovat bez pomoci. Otázkou je, zda by někdo měl sílu vzdorovat a pomáhat nejen slovně, ale i věcně. Já tady bezduše plkám, ale nehnu ani prstem. Protože je to jednoduše nad moje síly, já sama nebudu schopna nikdy s tím nic udělat.

Děsím se dnů, kdy bude přicházet stále více podobných zpráv, až do jakých čísel se tato problematika dostane a jak bude v budoucnu vypadat svět...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anna | Web | 16. dubna 2016 v 14:56 | Reagovat

Je to hrozné, že dnešní tzv. "zábava" se dětem vybavuje pod drogami či injekčními stříkačkami. V Drážďanech jsem byla, přesně na den, dva měsíce zpátky a překvapilo mě, jak málo tam bylo lidí. A to jsme byli v centru dění!

2 Anita Barrasa | E-mail | Web | 16. dubna 2016 v 15:38 | Reagovat

[1]: Je to pravda. Zkrátka než centrum tam víc přitahuje jiná zábava, právě ty drogy. Za ty roky se to hodně změnilo a mrzí mě to, je to krásné město, ale takto poznamenané...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.