..........

Únor 2016

Vstávej, je ráno

24. února 2016 v 18:19 | anita barrasa |  téma týdne
"Vstávej, je ráno."

Už jen nostalgicky vzpomínám, jak mě takhle maminka ráno budila, když měla ráno čas a vždy otevřela okno, roztáhla pestrobarevné závěsy a pokoj rozsvítily sluneční paprsky. To byla ta nejkrásnější rána, která jsem zažívala, přestože mi v té době připadala všední, brzy jsem pochopila, jak důležitý byl jejich význam, přestože se jednalo o maličkost. V té době mi bylo tak pět let, chodila jsem do školky s německými dětmi (přestože jsem uměla lépe česky než německy, ale těšila jsem se tam, tehdy jsem byla tak krásně dětsky věčně optimistická) a každé ráno jsem si domlouvala, že mě probouzejí princezničky, případně sudičky, které mi přejí, abych měla krásný den, a tak do něj vždycky vykročila. Byly to krásné časy.

Přestěhovali jsme se do Čech. Najednou jsem už neměla svou krásnou postýlku, měsíček a hvězdičky nad hlavou. V nové posteli mě doprovázel tísnivý pocit, že sem nepatřím. Bylo mi těžko, každé vstávání bylo smutné, maminka za mnou nechodila, protože jsem už byla velká. Jak mi to v té době začalo chybět.

O pár let později se můj spánkový režim opět posunul. Už to nebylo krásné "vstávej, je ráno", nýbrž nepříjemné skákání budíku, který jako by mi říkal: "Vstaň, rychle se umyj a poběž na vlak!" Vypínat ho můžu jak chci, ale jen co opět obrátím hlavu ke spánku, začne křičet: "Vlak už ujíždí, vlak už ujíždí!" Jen co vstanu, musím obstarat takových věcí, a když mám vše hotové, zase odcházím.

Nemůžu ležet v posteli, zůstat ještě chvilku, sledovat probouzející se slunce, krásně snít o princezničkách a měsíčcích a hvězdách. Všechno je to pryč.

Nezbývá mi nic jiného, než vzpomínat na doby, kdy jsem večer usínala jen proto, abych ráno zažila opět tak krásné probuzení.

Hledání lásky na seznamce

19. února 2016 v 20:26 | anita barrasa |  z mého života
Hledám ženu mému tátovi a nám všem hospodyni, protože od té doby, co jsme se přestěhovali zpět do Čech a žijeme spolu jen já, bratr a otec, jsem se jako jediná ženská v domě stala univerzální hospodyní, kuchařkou, uklízečkou a podsluhovačkou obou mužských. A to víte, že mě to nebaví, ve mém věku se všichni prohánějí po večírcích, chlastají po barech, holky mají na každém prstu deset kluků a já zatím neměla žádného, protože sním o svém španělském princi a navíc, jak píšu, musím pečovat o dva chlapy doma.

Kdo jsem

15. února 2016 v 20:13 | anita barrasa |  anita barrasa
Nebojte se, nejsem sněhulák. Ani ten pták v záhlaví. Přestože bych se nejraději občas zavrtala do sněhu, dala si mrkev na nos a čepici na hlavu, případně vzletěla do oblak (jak už jen zní název tohoto blogu). Raději se ocitám ve svém fantazijním světě, než v realitě. V mém světě je totiž všechno růžovější, šťastnější, hezčí než právě v realitě. Bývám duchem nepřítomna, je o mně prohlašováno, že jsem ignorant světa, což pravdou je, raději ignorovat okolní svět a nevidět tu skázu - ale nikdo neví, co se děje uvnitř mé hlavy.

To se neví ani ve chvílích, kdy nespím s otevřenýma očima. Vypsat moji povahu by bylo příliš složité, protože se mění jako aprílové počasí. Střídá se špatná nálada, kdy do všeho buším, na všechny křičím, musí být všechno po mém, s dobrou náladou, kdy bych neublížila ani mouše (dobře, té možná ano, když mě někdo otravuje déle než pár sekund, tak na něj vyletím i v dobré náladě). Potom ještě zasněná nálada, ve které už vůbec nejsem nebezpečná, avšak jen pokud moje sny nejsou příliš reálné. A pak tvořivá nálada. Tu bohužel mívám málokdy, a když už, tak jsem zde, na tomto blogu.

Abych se představila, jmenuji se Anna, ale na blogu vystupuji pod přezdívkou Anita Barrasa. Narodila jsem se přesně 59 let od počátku 2. světové války kdesi v Německu německé matce a českému otci. Vyrůstala jsem hlavně s otcem, který v Německu nenašel uplatnění, máma měla skvělou a dobře placenou práci a mě s bratrem vždycky trochu přehlížela, ale nemohli jsme jí to mít za zlé. V sedmi letech jsme se přestěhovali do jedné severočeské vísky, která je sice blíž k Polsku než Německu, ale bylo mi tady lépe (moje čeština byla vždy kvalitnější než němčina, bratr dokonce německy neumí vůbec). Na konci roku 2013 nás matka odvezla do Německa, aniž bychom si to přáli, bojovali jsme s tím dlouho, soudili se, než byl rozvod podepsán a s tátou a bratrem jsme se vrátili do Čech. Matka žije dosud v Německu a snažím se ji navštěvovat co nejčastěji - i přesto, že naše vztahy poměrně ochladly.

Studuji druhý ročník Obchodní akademie, oboru Veřejnosprávní činnost, který klade důraz na cizí jazyky - to je pro mě jako stvořené. Naše škola nabízí i francouzštinu, ale nechala jsem si němčinu z důvodu, že teď jsem s ní v kontaktu velmi málo, tak nechci, abych ji časem zapomněla, při matčině návštěvě by to asi nebylo to pravé ořechové. Kromě němčiny a češtiny se snažím mluvit anglicky a španělsky - tu se učím pečlivě sama, je to v lecčem těžší než ve škole, ale to neznamená, že se to naučit nedá.

Ráda hraji na kytaru i na klavír - zatím velmi amatérsky, ale potřebuju mít pocit, že je ještě co zlepšovat a že je toho dost. Nedokázala bych žít bez sportu, občas když píšu článek, zvednu se od klávesnice a ucítím potřebu se jít někam projít, proběhnout. Kdysi jsem měla možnost hrát závodně tenis, nicméně mě zastavilo zranění, kvůli kterému jsem musela s velkou zátěží skončit. Ráda si zahraji i teď jen pro radost, i když už mi za těch pár let přibyly centimetry a nemotornost, takže jsem občas ráda, že míč neodpálím do řeky vedle kurtů. Začala jsem před půl rokem s běháním, mým snem je jednou běžet maraton, ale k tomu povede ještě dost trnitá cesta a léta tvrdé dřiny.

Kromě toho miluji knihy a psaní povídek, které se v období tvořivé nálady budu snažit psát sem. Pokud se poštěstí, budu sem psát i o svých cestovatelských zážitcích (jinak jen o obyčejných z mé vesničky). Zatím jsem procestovala dost památek po Čechách a malé části Německa. Zamilovala jsem si Vídeň, Bulharsko a hlavně Španělsko, kde jsem byla zatím dvakrát a na své první návštěvě jsem potkala svého prince, malého "torera" (s býky naštěstí nezápasí). Toho, se kterým jsem poprvé tancovala, který si se mnou i přes jazykovou bariéru rozumí víc než většina mých krajanů, který mi píše ve své roztomilé angličtině emaily o fotbale. Láska vás často naučí mít ráda věci, které byste jinak bytostně nenáviděli - jako je u mě právě fotbal, mořské plody a voda.

Ale o tom zase jindy.

Ráda jsem vás poznala.

Domov

11. února 2016 v 11:37 | anita barrasa |  poezie
Domov

Sama v teple domova
knihu držím v rukou
chci cítit zas ta slova
mají chuť tak sladkou

Cítím tu vůni šalvějí
má sílu elixíru
noty vesele skákají
po klávesách klavíru

Z kuchyně se zvolna line
jemná, sladká vůně skořice
zas nás dohromady svine
ty chvíle mám ráda nejvíce

Oheň v krbu plápolá
večeře je hotova
z kuchyně mě zavolá
sladká vůně domova

101 cílů za 1001 dní

8. února 2016 v 16:41 | anita barrasa |  101 cílů za 1001 dní

8. 2. 2016 - 5. 11. 2018

✓ Splněno: 41
Rozpracováno: 20

CESTOVÁNÍ

1. Jet do Španělska.
2. Jet do některé ze skandinávských zemí.
3. Navštívit Londýn.
4. Navštívit Paříž.
5. Navštívit Vídeň.
7. Navštívit 10 hradů nebo zámků. (2/10) - Frýdlant, Sychrov,
8. Navštívit všech 10 muzeí v okolí. (10/10) (Regionální muzeum Višňová, Skanzen Pertoltice, Městské muzeum Frýdlant, Špitálek, Železniční muzeum Frýdlant, Kovárna Ondřeje Stelziga a areál statku Český svět v Dolní Řasnici, Muzeum v podstávkovém domě v Raspenavě, Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce, Městské muzeum v Novém Městě pod Smrkem, Žijící skanzen - Muzeum venkovského života před průmyslovou revolucí v Jindřichovicích pod Smrkem)

SPORT

10. Jít na hokej.
11. Navštívit alespoň 3 tenisové turnaje. (2/3) - Davis Cup (1. část, 2. část), Liberec
16. Zúčastnit se běžeckého závodu.
17. Zaběhnout 5 km pod 25 minut.
18. Zaběhnout 800 km. (771/800)

ŠKOLA

23. Odmaturovat.
24. Usmířit se s učiteli.
25. Nemít na vysvědčení horší známky než trojky.
26. Jet na stáž do zahraničí.
27. Dostat se na vysokou.

PŘÁTELÉ A RODINA

28. Najít tátovi ženu.
29. Vyrazit s tátou a bratrem na výlet.
30. Odvážit se napsat princovi, že ho miluju.
31. Psát princovi e-maily ve španělštině.
32. Jít na rande.
33. Začít s někým chodit.
34. Líbat se v dešti.
35. Udělat bratrovi radost.
36. Setkat se s kamarádkou z Nizozemí.
37. Najít si pravé přátele.
38. Znovu se setkat s kamarády ze základky.
39. Dvakrát zajet za matkou do Německa. (2/2) - poprvé, podruhé

KNIHY A FILMY

40. Přečíst alespoň 50 knih. (33/50) - 10, 20, 30,

1984, Dům vzpomínek, Dívka ve vlaku, Malý princ, Než jsem tě poznala, Hold Katalánsku, Komu zvoní hrana, The World According to Anna, Dokonalý cizinec, Analfabetka, která uměla počítat, The Great Gatsby, Zabiják Anders a jeho přátelé, Harry Potter a prokleté dítě, The Perks of Being a Wallflower, Deník mého stínu, Roky pod psa, Jsou světla, která nevidíme, Život po tobě, Babička, Memento, Netopýr, O myších a lidech, Sto roků samoty, Závěť, Kytice, Dívka s pomeranči, Sofiin svět, Pýcha a předsudek, 451 stupňů Fahrenheita, Krysař, Probuzení Simona Spiera, Slavík, Robinson Crusoe,

41. Koupit a přečíst nějakou severskou detektivku. ✓ - Netopýr
42. Přečíst 3 knihy v angličtině. (3/3)


43. Přečíst knihu ve španělštině.
44. Podívat se alespoň na 30 filmů. (19/30) - Láska na kari, Rivalové, Jak jsme hráli čáru, Lidice, Sissi, Sissi - mladá císařovna, Katyň, Sissi - osudová léta císařovny, Titanic, Dívka ve vlaku, 10 důvodů, proč tě nenávidím, Fantastická zvířata a kde je najít, Zlodějka knih, Lída Baarová, Velký Gatsby, Gangster Ka, Ganster Ka: Afričan, Quo Vadis, Masaryk,
45. Shlédnout kompletně 3 seriály. (1/3) - Doctor Who,

POKOJ, NÁŠ DŮM A ZAHRADA

46. Udělat si systém ve svém pokoji.
47. Udělat nástěnku, psát si tam úkoly a vylepit tam fotky.
48. Uspořádat všechny své knihy do knihovničky.
49. Prohledat půdu našeho domu.
50. Postavit skleník a zasadit rajčata a okurky.

DOVEDNOSTI A ZNALOSTI

51. Naučit se plynule mluvit španělsky.
52. Naučit se základy francouzštiny.
53. Naučit bratra německy.
54. Naučit se šít.
55. Naučit se tancovat flamenco.
56. Naučit se pořádně hrát na klavír.
57. Naučit se na klavír nebo kytaru 5 písniček. (2/5) - Tři kříže, Stánky,
58. Naučit se pracovat v Photoshopu.
59. Udělat si řidičák.
60. Naučit se vyrábět šperky.

JÍDLO A PITÍ

61. Upéct dort.
62. Uvařit oběd pro celou rodinu.
63. Navštívit čajovnu.
64. Udělat vlastní paellu.
65. Uvařit nějaké bulharské jídlo.
66. Ochutnat nové druhy sushi.
67. Ochutnat nějaké asturské speciality.

BLOG A POVÍDKY

68. Dokončit Opouštění.
69. Dokončit Shadowcrest.
70. Vydržet s blogem alespoň do konce projektu.
71. Napsat 20 článků na téma týdne. (13/20) - Domov; Vstávej, je ráno; Zamknuté dveře; Zkus to znovu; Hlavu vzhůru; Dost bylo snů; Minulé životy; Falešný úsměv; Tomu, na koho mám hezkou vzpomínku; Kdo vlastně jsem?; Jeden chybný krok; Když se nikdo nedívá; Protančená noc;
72. Napsat 5 básní. (3/5) - Domov; Poslední dopis; Skejťák;
73. Rozepsat nové povídky.
74. Napsat každý měsíc alespoň 5 článků. ×
75. Psát na blog o každém splněném cíli.
76. Zapojit se do dalších 3 projektů. (3/3) - Dopisová výzva, Knižní výzva, Kreativní střípky

NÁKUPY

77. Koupit plyšového bílého tygříka a šálu.
78. Koupit si 20 nových kousků oblečení. (10/20) - kecky, klobouk, 2 trička, šaty, kulich, boty, jarní kabát, tílko, bolerko,
79. Koupit si nový mobil.
80. Koupit si novou raketu.
81. Koupit si velkou mapu.
82. Pořídit si 3 CD. (0/3) -

VOLNÝ ČAS

83. Jít do divadla. - Manon Lescaut
84. Jít v létě na hudební festival.
85. Jít na koncert. -
86. Pořídit si domácí zvířátko.
87. Najít si brigádu.
88. Strávit celý den v přírodě.
89. Poslat vzkaz po řece.
90. Vidět úplné zatmění Měsíce.
91. Vyfotit si východ i západ slunce.
92. Postavit sněhuláka.
93. Jít pouštět draka.
94. Spát pod širákem.
95. Pozorovat hvězdy.
96. Udělat si piknik s přáteli.
97. Projet se na parníku.
98. Nechat si narůst vlasy.
99. Chodit spát v deset.
100. Vydržet 24 hodin mlčet.
101. Za každý splněný úkol dát do kasičky 20 Kč.

AMY

8. února 2016 v 14:12 | anita barrasa

1. ŘADA


Název: Opouštění
Počet kapitol: ?
Stav: rozepsané
Hlavní postavy: Pablo Gutiérrez, Amy Dixonová, María Teresa Ibarrová, Maddie Walshová
Děj: Třináctiletý španělský chlapec, Pablo Gutiérrez, se i přes svou nevoli stěhuje s rodinou do Londýna. Přestává si myslet, že má jeho život smysl, když ho zradili i ti nejbližší, ale naivně věří, že se to změní...


2. ŘADA

?

próza

8. února 2016 v 14:11 | anita barrasa
PrózaNázev: Shadowcrest
Počet kapitol: ?
Stav: rozepsané
Děj: V lesích v Andoře už několik století osamoceně žije skupina zvláštních lidí - adimentů. Skrývají se před světem, nikdo neví, že existují, do té chvíle, než se ztratí v lese. To se stalo i Akasse Lathamové, mladé Angličance, která se znenadání stane součástí naprosto cizího světa...


Název: Sebevrazi
Počet kapitol: 3
Stav: dokončeno
Děj: Laura se i po roce potýká se ztrátou, která jí změnila život a chce ho dobrovolně ukončit. Potká se s chlapcem, který jí někoho až nápadně připomíná. A má s ním minimálně jednu věc společnou...
kontakty

7. února 2016 v 17:13 | anita barrasa

e-mail - anita.barrasa@seznam.cz

tvorba

7. února 2016 v 15:54 | anita barrasa
....